Moi ulubieni YouTuberzy

Kolejny archiwalny tekst, tym razem o YouTuberach. Nieco się zdeaktualizował, toteż za jakiś czas wypuszczę część drugą. Nie słucham już np Atora od około 9 miesięcy, bo się strasznie stoczył. Poza tym udanego czwartu, jutro piątek :D wyśpijcie się by zbyt szybko nie odpaść :D.

Dzisiaj będzie nieco luźniejszy tekst o najchętniej oglądanych przeze mnie twórcach treści na YT. Wybierałem głównie wśród kanałów, nad którymi pracuje jedna osoba i zrobiłem wyjątek tylko w jednym przypadku. Postanowiłem nie wybierać większych, bo z reguły oferują one materiały na nieco wyższym poziomie (i zarabiają adekwatnie większe pieniądze, jak np. Pyta.pl, Historia bez cenzury, SPInkafilmstudio itd. których również gorąco polecam). "Zagramanicznych YouTuberów" pominąłem, bo samego YT traktuję głównie jako radyjko do słuchania w tle przy wykonywaniu innych czynności (gra na komputerze, codzienne obowiązki domowe, do snu). Przez swoją lekką wadę słuchu, muszę się bardzo skupić na słuchaniu, by czegoś nie pominąć lub co chwilę nie przewijać, co nieco uniemożliwia pełne czerpanie przyjemności ze słuchania w przypadku zagranicznych vlogerów.

A może by tak mangę shoujo - "Subuję" dziewczynę stosunkowo od niedawna, ale po paru filmikach mogę stwierdzić, że zdecydowanie warto poświęcić jej swój czas. Szczególnie ze względu na dość oryginalną, jak na rodzimą "scenę YouTube'ową", tematyką kanału. Autorka jest merytoryczna (nie gada głupot lub nie przygotowuje niedokładnych materiałów), a jej vlogi nieraz skłaniają do przemyśleń nad niektórymi wątkami w anime, czy mangach. Warto wspierać nowych, kreatywnych twórców.

AnimeLogia - Jedyny wyjątek, o którym już pisałem ;). Co prawda rzadko oglądam ich podcasty lub recenzje (bo mamy zupełnie inny gust), ale jak już dodadzą film, który jest dla mnie intrygujący, to chętnie zasiadam do jego oglądania. Lesiu nagrał kilka dobrych materiałów, które świetnie przybliżają niektóre aspekty tworzenia anime "od kuchni" (przyznam, że nawet ja dowiedziałem się kilku nowych rzeczy, mimo że interesuję na poważniej japońskimi komiksami od około 10 lat). Jeśli lubicie merytoryczne materiały o "chińskich bajkach", to polecam zasubskrybować, nie zawiedziecie się ;).

Arhn.eu - Mój drugi, ulubiony "YouTuber od gier". Nie mogłem się zdecydować w dyskusjach, czyje materiały wolę, zawsze stawiałem między nimi "znak równości". Minimalnie bardziej podoba mi się content produkowany przez Krzyśka, ale materiały Archona są naprawdę bogate w merytoryczne informacje. Nie raz, nie dwa, zostałem czymś kompletnie zaskoczony, przy słuchaniu jego omówień gier retro. Bardzo rzetelny i dogłębny research są nieodłączonym elementem jego kanału. Z kolei materiały z serii "W Pigułce" przedstawiają bardzo szczegółowo i skrupulatnie historie popularnych marek gier ("Gothic", "Grand Theft Auto", "Mortal Kombat"). Recenzje nowych tytułów również trzymają poziom i choć praktycznie nie gram w nowe gry, tak z przyjemnością je oglądam (mimo, że prawdopodobnie nigdy w nie nie zagram). Nie wspominając już o materiałach dotyczących lat 80' i 90', bo te zwyczajnie uwielbiam.

BądźmyPoważni - Chcecie znać historię jakiegoś mema, popularnego żartu w sieci? Facet kompleksowo tłumaczy jego genezę, czasem prostuje pewne mity, które narosły wokół niego. Polecam, czasem ułatwia rozumienie niektórych popularnych obrazków w internetach.

BrzydkiBurak - "Po pierwsze, nie zamierzam dyskutować z debilami... A skoro robisz to, to jesteś debilem", czasem nawet dochodziło parę mocniejszych wulgaryzmów, ale mimo tego kontrowersyjnego wstępu, momentalnie polubiłem "buraczka-cebulaczka". Od dłuższego czasu ma jednak innego "konika", niż wulgarne, ale pouczające rozmówki o życiu i zagadnieniach społecznych. Jego materiały popularyzujące w pozytywny sposób broń, tzw. "czarnoprochowce" i wypady na strzelnice doskonale nadają się na początek dla kogoś, kto chciałby sobie postrzelać. Merytoryczne, dobre i "męskie" materiały, które każdy zrozumie (nawet jeśli dość słabo ogarnia temat broni, jak np. ja).

Buki - Jedyny w miarę popularny vloger, z którym mam bliższą styczność :D. Śledzę go niemalże od początku jego poważniejszej kariery na YouTube. Mogę powiedzieć, że od dłuższego czasu tworzy naprawdę dobre materiały i znalazł swój styl, w którym dobrze się czuje. Uwielbiam jego live'y poświęcone różnym seriom anime, głównie te z DBS, które są nieodłączoną częścią każdej mojej niedzieli od kilku miesięcy. Poza tym lubię go słuchać ze względu na podobny gust w anime (ba, czasem nawet mogę zasłyszeć swoje porównania z prywatnych rozmów w jego materiałach, więc wiecie... chłopak wie o czym mówi, hehe ;) ), filmach i serialach. Jeśli chcecie poznać jakieś fajne anime, które również mniej lub bardziej polecam, to zachęcam do przeglądnięcia filmików Bukiego. Naprawdę potrafi zachęcić do niektórych z nich, a te mniej znane w Polsce, czasem są przez niego promowane.

Czlowiekzwyzyn - Jedyny "zagrajmer", którego w miarę regularnie oglądam (generalnie nie przepadam za tą częścią YT). Głównie ze względu na przyjemny dla mojego ucha głos, jak i dobór gier. Widziałem tam wiele gier, które bardzo odświeżyły mi dzieciństwo. Lubicie stare gry pod DOS-a albo na Windows 95? Polecam zasubskrybować.

Dżej Wi - Przez "prawicową część internetu", jest postrzegany jako "lewak". Dla mnie jest to zbyt dalekie porównanie, bo oglądam go od wielu lat i widziałem, jak punktował i jedną i drugą stronę. Co prawda nie kryje się ze swoją opinią dotyczącą Kościoła i wiary w Boga jako takiej, ale umie dostrzec też jej dobre strony oraz złe w przypadku ludzi bliższych "jego opcji". Nieraz bywa bezczelny, mówi bardzo ostro i szczerze (innymi słowy, wtyka kij w mrowisko), ale tym samym zmusza do myślenia i refleksji w ważnych sprawach. Umie nazywać rzeczy po imieniu i podobnie jak Rafał Otoka-Frąckiewicz, jest osobą rzetelną i bezkompromisową (w dobrym tego słowa znaczeniu) w swych ocenach.

Ichabod -Nieraz nie zgadzałem (i nadal często nie zgadzam) się z jego opinią, ale lubię oglądać efekty jego twórczości. Dzięki niemu spojrzałem na niektóre filmy lub seriale od nieco innej strony. Od momentu, gdy nieco zmienił styl swojego kanału oraz filmików, to ogląda mi się go o wiele przyjemniej. Mówi swobodniej, wulgaryzmy (których często nie da się uniknąć, jak twórcy walną przysłowiowego "babola") o wiele naturalniej "leżą" w jego ustach, a żarty i "śmieszkowe" porównania są naprawdę śmieszne. Jego mini-seria filmików, o tym jak słabe są: "Man of Steel" i "Batman vs Superman" są strasznie zabawne i ogląda się je jak dobre komedie. Za nie ma u mnie dożywotni RiGCz. No i nie wspominając o genialnym "Comics Weekly" oraz "Nienazwanym Podcaście filmowym” (choć to głównie robota Komiksomaniaka).

Jacek Bartosiak - Chyba najpopularniejszy geopolityk w Polsce (a przynajmniej w internecie), niedawno temu otworzył swój własny kanał na YouTube. Polecam szczególnie tym, których interesuje geopolityka i prawdziwe działania na świecie (a nie te często głównie deklarowane w "mainstreamie"). Doktor Bartosiak podchodzi do sprawy niczym ekspert i nie ocenia, nie "masakruje", tylko tłumaczy i analizuje, jak prawdziwy specjalista. Poglądy nie mają dla niego znaczenia, co doskonale słychać na jego wykładach. Nie dzieli ludzi na: "lewicowców", "prawicowców", "republikanów" albo "demokratów", tylko analizuje ich czyny.

Jakuboski76 - Uważajcie, to będzie prawdziwa petarda: Homoseksualista, radykalny prawicowiec, Muzułmanin (wyznawca Sufizmu, czyli bardziej nurtu filozoficznego aniżeli religii), który jest przeciwnikiem LGBT i mówi często baaardzo niepoprawnie politycznie treści (tym samym "mówiąc jak jest"). Co prawda niekiedy idzie zbyt daleko ze swoimi "teoriami spiskowymi" (nie bójcie się, to nie jest wyznawca teorii "płaskiej ziemi" lub legendarnych Lechitów), ale każdy czasem gada mniejsze lub większe głupotki. Lubię go przede wszystkim za to, że jest jednym z bardziej "naturalnych" twórców, a nie sztucznym produktem, osobą, której nie ma w świecie rzeczywistym. Wbrew gadaniu niektórych, to jest to większość "YouTube'a" - nie krytykuję tego... ba, w dużej mierze rozumiem, ale nie lubię ludzi, którzy nie są do końca szczerzy, bo ich "content" jest dla mnie niepełny. Poza tym materiały o teoriach spiskowych (szczególnie "Gotowanie Żaby", ale to bardziej "fakty spiskowe"), rozmówki para-psychologiczne (które mają naprawdę dużo wspólnego z rzeczywistością), filmiki o życiu w UK (mieszkałem tam 3 lata i mogę powiedzieć, że większa część tego, co mówi o Wyspach, jest prawdą), większość jego produkcji jest warta przesłuchania.

Komiksomaniak - Taki “Marvelowy Mroowa”. Na kanale Oskara jest wiele dobrze przedstawionych i streszczonych opisów poszczególnych wydarzeń w świecie wykreowanym przez wydawnictwo Marvel. Jego seria "Kim są, co czytać?" z kolei świetnie nakierowuje nowych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w komiksach Marvela. Poza tym od gościa naprawdę bije "pozytywna energia", którą autentycznie można się zarazić.

NRGeek - Mój ulubiony kanał na YT, jeśli chodzi o gry komputerowe. W dużej mierze przez świetne materiały poświęcone latom 80’ i 90’ oraz grom wychodzących w tym czasie. Gdy słucham jego produkcji dotyczące mojego dzieciństwa, to momentalnie “przenoszę się” w czasie i ze wzruszeniem wspominam ten okres. Gdy wspomina swoich kumpli od Amigi, wczesnych PC-tów etc. to wizualizuję sobie w głowie momenty, gdy grałem ze znajomymi na PC, SNES-ie albo Sedze Saturn (nawet ostatnio znalazłem zdjęcie, na którym jako mały berbeć masakruję Liu Kanga Baraką w “Mortal Kombat 2”). Na osobne pochwały zasługuje seria “Zagrajmy w Crapa”. Tylko ostrzegam, zanim ją odpalicie, to przygotujcie się na niesamowicie głupie pomysły i przykłady lenistwa twórców. NrGlon nie pozostawia na nich suchej nitki i soczyście rzuca “mięchem”. Poza tym Krzysiek to zdroworozsądkowy, naturalny facet, który jest szczery ze swoimi widzami i stara się podchodzić do swoich materiałów rzetelnie i obiektywnie. Warto go posłuchać nawet, jak się nie lubi gier.

Rafał Otoka-Frąckiewcz - Mój ulubiony polski dziennikarz. Facet jest tak niezależny i bezkompromisowy, że Nowoczesna uważa go za "człowieka Kukiza i PiSu", podczas gdy tego pierwszego ostatnio mocno pocisnął (w dość bolesny sposób, bo od poważnej opozycji w osobach posłów “Ciastka” wymaga się nieco więcej), a TV Republika zamknęła dla niego swoje drzwi, po tym jak skrytykował "obóz rządzący" (to nic, że wcześniej dostarczył i nadal dostarcza mocne materiały na PO i .Nowoczesną). Poza tym lubię go dlatego, że nie ma "kijka w tyłku", a żaden temat nie jest dla niego tabu (poza takimi realnie bolesnymi i dotykającymi śmierci ludzi). Umie też "na chłodno", bez zbędnych emocji, ocenić wszystkich posłów i znanych ludzi ludzi z tzw. “telewizorni”. Prawdziwie niezależny dziennikarz, który nie boi się mówić "jak jest" i robi to nieraz z ciętym dowcipem (polecam jego materiał o "Uchodźcach" i recenzję spektaklu "Klątwa", to prawdziwie okrutny troll! :D). Wyjątkowo polecam również dać lajka na "Facebooku", gdyż p. Frąckiewicz jest aktywny głównie tam.

PitońTV - Jeden z moich ostatnich “subów”, z których jestem zadowolony. Lubię słuchać ludzi z otwartym umysłem i bogatą wyobraźnią, którzy co do zasady dobrze ogarniają temat, o którym mówią. Dzięki niemu poznałem kilku ciekawych pisarzy oraz lepiej zrozumiałem niektóre zagadnienia (np. bardzo dobre materiału o wojsku, jego szkoleniu i przede wszystkim domowej nauce z dzieckiem, która może dać dużo lepsze efekty, niż gdybyśmy posłali dzieciaka w szkolne “dyby”). Czasem ma również bardzo ciekawe i intrygujące spostrzeżenia dotyczące świata, w którym żyjemy (teorie spiskowe i niepopularne fakty, o których “mainstreamowe” media nie zawsze lubią mówić).

Rozkminy Polityczne - Kanał Ksawerego znam stosunkowo od niedawna, ale jego materiały, moim zdaniem, stanowią dobry, bardziej rzetelny i uczciwszy w swoich porównaniach content niż u konkurencji. Nie jest to poziom, jak u p. Jacka Bartosiaka (który pod tym względem zasługuje na "mistrzowski pas"), ale autor i tak b. dobrze skupia się na faktach, które chłodno podaje i omawia ich działanie w zastanej rzeczywistości. Ma dobre materiały nawet dla ludzi znających temat, którzy chcą zwyczajnie uszeregować swoją wiedzę o niektórych aspektach dotyczących polityki.

Tojuzjutro - Kanał głównie dla wielbicieli nowinek technicznych od gościa, który robi również w "Abstrachuje". Ciekawy projekt, w którym czuć dużo pasji. W swoich vlogach często przybliża technologię, która będzie już niedługo dostępna lub niedawno temu pojawiła się na rynku. Czasem też tworzy materiały poświęcone ważnym sytuacjom społecznym lub zjawiskach wpływających na społeczeństwo.

UncleMroowa - Prawdziwa skarbnica wiedzy o "Batmanie" i innych komiksach z wydawnictwa DC. Łączy w sobie trzy lubiane przeze mnie tematy: gry retro (zarówno tych z PC, jak i konsol), "chińskie bajki" i filmy (nie tylko te na podstawie komiksów). Jeżeli szukacie solidnych recenzji lub interesuje Was "Człowiek-Nietoperz", to na kanale Adama znajdziecie sporo ciekawych materiałów. Zarówno tych dotyczących starych komiksów, jak i nowych. Jeśli ciekawi Was, jaki numer buta ma "Gacek", to polecam “zasubować” WujkaMrówę.

vonLubenau - Prawdopodobnie mój pierwszy kanał, w który naprawdę się wkręciłem. Nie zliczę, ile godzin przeznaczyłem na Chmiela, ale chyba ze 2 razy obejrzałem wszystko na jego kanale (serię "Desant" właśnie przesłuchuję po raz... dobra, po 6 przestałem liczyć). Dzięki niemu poznałem wiele wartościowych książek (kilka z nich było udanymi prezentami!), dowiedziałem się wielu ciekawostek historycznych, czy politycznych dotyczących: Azji, Europy, Japonii, Ameryki, podbojów Wikingów (jak nie chcecie spoilerów z nadchodzących sezonów, to nie oglądajcie :D!), jak również o Polsce. Lubicie różnorodne tematy historyczne, polityczne i teorie spiskowe, ale od strony mniej "spiskowej" (np. operacje typu "False Flag", które są błędnie równane z "teoriami spiskowymi", bo ludzie zakładają, że "żaden kraj nie może być tak okrutny...")? Ponadto facet mimo wielu lat na karku, zna również kilka mang oraz anime (co więcej, ma o nich w sumie pozytywne zdanie i "kuma czaczę"). Czasami zbyt emocjonalnie podchodzi do tematu Niemców, ale jego zdanie jest tak dobrze uargumentowane, że nie sposób mu nie przyznać (przynajmniej częściowo) racji.

Wideoprezentacje/Ator - Wiem jaką opinię ma Ator w internetach, ale powiem Wam, jako jego stały widz, że część z nich jest przesadzona. Fakt, czasem Krzysiek nie do końca ogarnia temat, o którym robi filmik. Fakt, czasem pierdyknie babola, ale biorąc pod uwagę ilość jego materiałów i patrząc całościowo, to nie jest tak źle. Umie obiektywnie przedstawić i wskazać argumenty różnych stron oraz je przybliżyć (mówiąc dlaczego ludzie tak myślą). Czasem sprzeciwia się większej grupie mówiąc niepopularne fakty (np o zarobkach niektórych grup społecznych lub ujawniając słabe punkty niektórych ludzi). Jego głos i kilka różnych manier (dygresje, gadanie zbyt długo o niektórych kwestiach) mogą zirytować, ale jeśli Wam to nie przeszkodzi i interesujecie się polityką (w tym zakresie Ator ma ode mnie znaczek jakości, trochę w tym temacie siedzę i mogę go weryfikować), to chyba polubicie "pocącego się grubasa" ;). Tzw. "foliarze" mają nawet bardzo dobrze prowadzoną serię o "teoriach spiskowych", całkiem przyjemne analizy logiczne. Edit: Opinia się już nieco zdeaktualizowała, bo Krzysiek coraz częściej podaje fake-newsy, przekręca niektóre informacje itd. ale nadal lubię go słuchać.

A jakie kanały Wy polecacie? Kogo Waszym zdaniem warto “zalajkować”? Czekam na ciekawe polecajki ;).